Linia kolejowa na liście Unesco

Lista UNESCO zawiera obiekty, które posiadają unikatowe znaczenie i wyróżniają się swoimi walorami. To zabytki jakie powinny być znane każdej osobie. Dzięki specjalnym oznaczeniom i wpisie na światową listę dziedzictwa UNESCO zyskują na znaczeniu i są chętniej odwiedzanymi miejscami wśród turystów, nie tylko z danego kraju, ale także Europy oraz świata.

Jakie zabytki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO?

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce zapisanych zostało 16 miejsc godnych odwiedzenia (o czym więcej na https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/polskie-obiekty-na-liscie-swiatowego-dziedzictwa-unesco/). Wśród najchętniej odwiedzanych jest Stare Miasto w Krakowie, a także Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce oraz w Bochni. Ponadto na liście znalazł się kompleks Auschwitz Birkenau, czyli nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny oraz zagłady. Chętnie odwiedzanymi punktami oraz które znalazły się na liście obiektów Unesco jest Puszcza Białowieska, a także Stare Miasto w Warszawie oraz w Zamościu. Ponadto na listę zabytków wpisany został średniowieczny zespół miejski Torunia czy zamek krzyżacki w Malborku.

Godnymi uwagi są Kalwaria Zebrzydowska, kościoły pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły Południowej Małopolski, Park Mużakowski oraz Hala Stulecia we Wrocławiu. Na uwagę zasłużyły sobie wpisane w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO drewniane cerkwie w regionie Karpat oraz kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Górach Tarnowskich, która znalazła się na liście w 2017 roku. W 2019 roku do tego zespołu dołączył Krzemionkowski Region Radziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Lista Unesco ma za zadanie wspierać współpracę pomiędzy krajami w dziedzinie sztuki, kultury oraz nauki oraz likwidować różnice między ludźmi ze względu na kolor skóry.

Linia kolejowa na liście Unesco

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO została wpisana linia kolejowa Semmeringbahn. Nie ma się czemu dziwić. Powinna być zauważona przez każdą osobę. Miejcie przebiega przez malowniczą trasę oraz tunele i wiadukty przemierzając niezwykły krajobraz drzew oraz gór. Tą linią kolejową przyjeżdżają setki pociągów każdego dnia. Trasa została wybudowana w połowie XXI wieku. Prowadzi od Wiednia do Gloggnitz oraz od Gloggnitz do Murzzuschlag, tworząc niezwykle długą, a zarazem bajeczną trasę, która jest godną uwagi przez wszystkich zwiedzających. Niesamowite są także zmiany poziomu nad poziomem morza, ponieważ można zauważyć i pokonać podczas przejażdżki aż 450 metrową różnicę wysokości. Poza tym na uwagę zasługuje konstrukcja linii, ponieważ do jej zbudowania nie użyto żelaza ani stali ta niezwykła kolejka linia kolejowa usytuowana w Austrii jest o tym uwagi każdego turysta atrakcją wpisaną na światową listę dziedzictwa UNESCO.