Uprząż wspinaczkowa latem i zimą

Buty, liny oraz uprząż wspinaczkowa to podstawowe elementy wyposażania każdego wspinacza. Od ich jakości i właściwego doboru może zależeć zdrowie i życie. Inny zestaw skompletuje osoba uprawiająca wspinaczkę sportową, ściankową a nieco inną okazjonalni wspinacze, którzy traktują ją czysto turystycznie. 

Uprząż wspinaczkowa, budowa

Uprząż wspinaczkowa składa się zaledwie z kilku elementów, najważniejsze z nich to pas biodrowy i pętle udowe, które mogą być wykonane z bardzo różnego materiału. I to on decyduje o komforcie użytkowania, gdy tkaniny charakteryzują się wysokim stopniem oddychalności, miękkości i elastyczności. Poszczególne części uprzęży połączone są najczęściej łącznikiem. Duże znaczenie dla konstrukcji i komfortu mają szpejarki umożliwiające właściwe i w zależności od potrzeb optymalne rozmieszczenie składowych uprzęży. Gdy uprząż wspinaczkowa Polar Sportu wykorzystywana jest na via ferraty, zamiast łącznika może pojawić się punkt do wiązania liny, leżący powyżej pasa biodrowego. 

Różne rodzaje uprzęży wspinaczkowej

Uprzęż wspinaczkowa sportowa wybierana jest przez sportowców uprawiających wspinaczkę na sztucznych ściankach oraz skałach. W tej dziedzinie sportu duże znaczenie przywiązuje się do wagi osprzętowania, a jednocześnie wspinacz najczęściej ubrany jest tylko w spodnie wspinaczkowe i lekką bluzę. Ważniejszy jest zatem odpowiedni dobór rozmiaru uprzęży, która występuje w co najmniej kilku wielkościach, gwarantującej bezpieczeństwo wspinacza. Warto jednak zwrócić uwagę na detale, jak choćby ograniczenie możliwość regulacji uprzęży, która raz ustawiona może jej więcej nie wymagać a dzięki temu osprzęt może być jeszcze lżejszy.  

Uprząż wspinaczkowa to ważny element wyposażenia sportowca uprawiającego skialpinizm, podejścia w wymagającym terenie, pokonania wielu przeszkód. Sportowcy wiążący swoje życie z tego rodzaju aktywnością powinni zaopatrywać się w wysoce specjalistyczny sprzęt wspomagający trudy podejścia i zejść.

Jak dobrać uprząż wspinaczkową?

Osprzętowanie wspinaczkowe dobiera się na postawie kilku parametrów: rodzaju wspinaczki, preferencji oraz rozmiaru. Należy wziąć po uwagę skalę trudności, porę roku oraz potrzebę posiadania jednej lub więcej uprzęży. Jeżeli ma to być wyposażenie dostosowane do różnych warunków, warto zaopatrzyć się w nieco surową uprząż sportową, przeznaczoną do trenowania na skałkach oraz uprząż górską, przydatną w trudnych warunkach i podczas wielogodzinnego wysiłku. Zapewni ona komfort i bezpieczeństwo nawet w trudnych warunkach pogodowych.