Szlak zamków krzyżackich – wyprawa koleją w mroczne czasy

Zakon krzyżacki na stałe zapisał się na kartach historii Polski, a zwiedzanie jego gotyckich siedzib to ważna lekcja historii. Kolejowa podróż szlakiem zamków krzyżackich zajmuje jedynie trzy dni, ale wspomnień dostarczy na długo. Trasa obejmuje oczywiście wizytę w Malborku, do którego dotrzeć można różnymi środkami transportu, ale to z okien pociągu, można podziwiać majestatyczną budowlę, co jest nie lada gratką dla fanów kolei. 

Zamki krzyżackie – trzy etapy podróży 

Malbork 

W Malborku, nad rzeką Nogat, rozsiadł się, owiany nie najlepszą sławą, zamek krzyżacki. Na jego zwiedzanie trzeba przeznaczyć cały dzień, gdyż jest to ogromny kompleks, z bogatą ekspozycją, w skład której wchodzą zbiory m.in. bursztynu i broni. Muzeum Zamkowe organizuje szereg corocznych wydarzeń, warto więc zapoznać się z kalendarzem imprez i dopasować do niego swoje plany wakacyjne. Samo zwiedzanie zamku trwa około 4 godziny i trzeba być przygotowanym na tłumy zwiedzających.

Zamki krzyżackie w Kwidzynie i Sztumie

Do Kwidzyna najlepiej udać się pociągiem z Grudziądza. Budowla kwidzyńska była siedzibą kapituły pomezańskiej i powstała na wzór innych zamków krzyżackich (tutaj). Zamek ,wraz z tamtejszą katedrą, jest wyjątkowo cennym przykładem architektury gotyckiej. Na uwagę zasługuje bardzo charakterystyczny kryty ganek, który jest najdłuższą budowlą tego typu w Europie.

Z Kwidzyna, również koleją, warto udać się do Sztumu, w którym to mieście zlokalizowany jest zamek krzyżacki, pochodzący z XIII wieku. Budowla zachowała się częściowo, obecnie można zwiedzać jedynie dwa skrzydła. Jeśli dopisze nam szczęście, to w zamku można natknąć się na członków bractwa rycerskiego Ziemi Sztumskiej. 

Zamek krzyżacki w Grudziądzu

Najwyższym punktem Grudziądza jest Góra Zamkowa, na której, w drugiej połowie XIII wieku, powstał krzyżacki zamek obronny. Niestety zamek nie zachował się do naszych czasów i obecnie możliwe jest podziwianie jedynie malowniczych ruin, świadczonych o potędze dawnej budowli. Na Górze Zamkowej znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać dolinę Wisły.

zamki krzyżackie

Dlaczego warto wybrać podróż pociągiem?

Długość Szlaku Zamków Krzyżackich w Polsce wynosi 550 km. Trasa pozwala dotrzeć zarówno do doskonale zachowanych budowli, jak i do miejsc, w których po ogromnych warowniach i zamkach, pozostały tylko malownicze ruiny. Trzydniowa wyprawa pociągiem to doskonały sposób na odwiedzenie tych miejsc. Zaletą podróży pociągiem jest nie tylko cena, ale również brak stresu związanego z prowadzeniem pojazdu. Można wygodnie zasiąść w fotelu i delektować się widokami za oknem, w tym spektakularną panoramą zamku krzyżackiego w Malborku.