Membranowe spodnie narciarskie – jak wybrać odpowiednie?

Miłośnicy gór i sportów zimowych korzystają ze spodni mebranowych. Istnieje wiele modeli, które dostosowane są do wymagań, jakie stawiają przed nami wycieczki górskie czy zjazd na nartach. Czym one się różnią? Jak wybrać idealne, nieprzemakalne spodnie na narty?

Ciepłe spodnie

Membrana to rozwiązanie, które stosuje się w odzieży, takiej jak np.: spodnie narciarskie. Jest to rodzaj powłoki, za pomocą której strój „oddycha”. Stanowi ochronę przed wodą, jednocześnie przepuszczając parę wodną, pozwalając na ochładzanie się organizmu.

Jak rozpoznać, czy dana membrana jest odpowiednia? Przede wszystkim należy spojrzeć na wodoodporność. Nie powinna byc ona niższa niż 10 000 mm wody. Oprócz tego ważna jest oddychalność. Istnieją dwie metody jej przedstawienia. Są to współczynniki g H2O/m2 (im wyższy, tym lepiej) oraz współczynnik oporu parowania RET (tutaj dla odmiany – im niższy, tym lepszy).

spodnie narciarskie

Warto zwrócić uwagę na…

Przy wyborze membranowych spodni narciarskich należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Spodnie takie muszą być w pełni wodoodporne. Oprócz tego powinny być odporne na wszelkie przetarcia i przecięcia oraz chronić przed dostawaniem się śniegu do butów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wewnętrznego fartucha. Dobrze byłoby, gdyby były rozpinane u dołu (ułatwia to operację przy klamrach) oraz regulowane przy pomocy rzepa. Pomaga to w dopasowaniu ich do butów narciarskich. Oczywiście użytkownik powinien czuć się komfortowo, ubierając swoje spodnie.