Jak wybrać plecak turystyczny?

Długie wyjazdy w góry są przyjemnością, która dla niektórych stała się drugim życiem. Wygoda i funkcjonalność podróży może zostać zapewniona wyłącznie poprzez odpowiedni sprzęt, a jego główną częścią jest dobrze dobrany plecak turystyczny. Jak jednak wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej? Warto się temu przyjrzeć.

Plecak trekkingowy – czym ma się odznaczać?

Plecaki turystyczne różnią się od siebie wieloma ważnymi sprawami i tysiącami drobnostek. Najlepiej będzie skupić się na najważniejszych z aspektów, które odpowiadają za udaną podróż. Co będzie kluczowe przy wyborze plecaka?

  • Wodoodporność – to jedna z podstaw, bez której żadna wyprawa nie może się odbyć. Oczywiście nie można liczyć na to, że materiał plecaka sam w sobie wystarczy, dlatego warto zaopatrzyć się w model, który od razu będzie miał ze sobą dedykowany pokrowiec. 
  • Odpowiednia ilość troków – są one całkowicie konieczne do przytwierdzenia wielu przydatnych w podróży rzeczy. To właśnie dzięki nim można doczepić karimatę, kurtkę i sprzęt wspinaczkowy.
  • Wentylacja pleców – niezwykle ważny aspekt, bez którego nie można się obejść, szczególnie przy dużych plecakach. Bez wentylacji bardzo szybko poczujemy dyskomfort przepoconych pleców, a przemoczony materiał może spowodować nawet złapanie przeziębienia.

Elementy, które zostały wymienione, są kluczowe dla wygody podróży. Plecak trekkingowy ma jednak jeszcze jeden ważniejszy aspekt – jest nim jego wielkość.

Jak wybrać wielkość plecaka turystycznego?

Jak można się domyślić – wielkość plecaka będzie łączyła się z naszymi potrzebami. Nie ma sensu celować w opcje stulitrowe, gdy wybieramy się na jednodniową wycieczkę. Tutaj najlepiej sprawdzą się rozwiązania do 30 l, pozwalając na zapakowanie niezbędników podróży.

Jeśli podróż ma zająć kilka dni, dobrą opcją będą rozwiązania 50-60 litrowe, gdzie zmieszczą się śpiwory, małe naczynia i karimaty. Dla każdej wyprawy powyżej tego czasu warto pomyśleć o opcjach powyżej 80 litrów – w ten sposób na pewno uda się zmieścić wszystko to, czego zapragniemy.