Jak komfortowo podróżować pociągiem z psem?

Pociąg może być wygodnym i bezpiecznym sposobem podróżowania z naszymi czworonożnymi towarzyszami. Pies traktowany jest jak każdy inny podróżny i musimy nabyć dla niego bilet. Przed rozpoczęciem wycieczki warto sprawdzić warunki, na jakich możemy przewozić pupila u poszczególnych przewoźników i na terenie wybranego kraju. 

Jak podróżować z psem koleją?

Planowanie podróży z psem należy rozpocząć od sprawdzenia reguł danego przewoźnika. Obowiązujące przepisy ogólne umożliwiają przewóz zwierząt towarzyszących w pociągach wszystkich spółek. Jednak wybierając się w podróż z psem koniecznie musimy posiadać jego aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie. Obowiązkowy, we wszystkich środkach komunikacji zbiorowej, jest również kaganiec, który powinien być dopasowany do temperatury otoczenia i umożliwiać psu zianie. Pies musi znajdować się na smyczy. Powyższe obostrzenia, z wyjątkiem świadectwa szczepienia, nie odnoszą się do psów przewodników i psów asystujących. 

Cena specjalnego biletu dla psa waha się od kilku do kilkunastu złotych. Większe koszty poniesiemy, jeśli chcemy przewieźć psa w wagonie sypialnym. Jest to możliwe, ale po warunkiem wykupieniem całego przedziału. Jednakże nawet, gdy zapłacimy za wszystkie miejsca nasz pupil nadal nie będzie mógł spać na łóżku.

pies w pociągu

Niewielki pies w pociągu 

Jeśli pod naszą opieką znajduje się piesek małych rozmiarów, to może on podróżować koleją bez dodatkowych opłat. Biletu nie musimy zakupić dla pupila mieszczącego się w transporterze. Podobne zasady obowiązują zwierzaki innych gatunków, jak koty, czy świnki morskie i króliki. 

Konfliktowy pies, czy konfliktowi współpasażerowie?

Podczas podróży pies w pociągu musi zachowywać spokój i nie stwarzać zagrożenia dla innych pasażerów. Jeśli współpasażerowie wyrażą sprzeciw i nie zechcą dzielić przestrzeni ze zwierzakiem, konduktor zobowiązany jest znaleźć nam bardziej przyjazny przedział. Jeśli podróżujemy składem bezprzedziałowym, nie musimy uzyskać zgody od współpasażerów. Również pies przewodnik może podróżować z opiekunem bez względu na opinię innych podróżnych.