Garść informacji na temat biletów kolejowych

Wybierasz się na pierwszą w życiu trasę pociągiem? Zastanawiasz się w jaki sposób kupić bilet oraz czy są one kontrolowane podczas jazdy? W poniższym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości. 

Czy warto wybrać pociąg jako środek transportu?

Jeżeli wybierasz się w długą trasę nie posiadając prawa jazdy lub kiedy po prostu nie chcesz poruszać się samochodem – z pewnością rozważasz postawienie na pociąg. Kto nigdy nie jechał pociągiem zdecydowanie musi to przeżyć przynajmniej raz w życiu! Transport pociągiem jest stosunkowo tani, szczególnie porównując cenę biletu do ceny paliwa, które musielibyśmy zakupić decydując się na wyprawę samochodem. Jazda pociągiem najczęściej jest komfortowa i nie musimy przejmować się korkami czy zbyt małą ilością dostępnych miejsc parkingowych. 

Rodzaje biletów na pociąg 

Jeżeli zdecydowałeś się już na wybór pociągu jako środek transportu, z pewnością zastanawiasz się nad tym jaki rodzaj biletu zakupić. Wśród typów biletów możemy wyróżnić między innymi:

  • bilet otwarty – jest on kupowany na daną trasę, ale jednocześnie bez wskazania konkretnej godziny.
  • bilet z rezerwacją – nie może on zostać użyty na podróż innym pociągiem, nawet jeżeli dotyczy ona tej samej trasy.
  • bilet mieszany – kupujemy go kiedy trasa wymaga skorzystania z dwóch, a nawet trzech typów biletów. 

Co uprawnia do ulgi w biletach na pociąg? 

Zanim zakupimy bilet na pociąg warto zweryfikować jakie ulgi nam przysługują, aby zakupić bilet jak najtaniej. Oczywiście na myśl nasuwa się od razu ulga dla uczniów i studentów. Kolejnym przykładem są emeryci i renciści, którzy również zakupią bilety po zdecydowanie lepszej cenie. 

W sytuacji kiedy podjęliśmy pracę lub studia z dala od miejsca zamieszkania, a więc zamierzamy jeździć pociągiem cyklicznie – warto sprawdzić opcje biletów miesięcznych. Dzięki nim pozyskamy zdecydowanie bardziej korzystną ceną od tej standardowej. W czasach szalejącej inflacji i ogromnych cen nawet za podstawowe produkty pierwszej potrzeby – warto zaoszczędzić nawet te kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. 

Czy bilety na pociąg powinny być wydrukowane? 

Jeżeli z jakiegoś powodu zapomnisz wydrukować biletu lub zwyczajnie zabrać go ze sobą na samą podróż, nie musisz się obawiać. Obecnie większość lini posiada elektroniczne czytniki, które zeskanują bilet pokazany na dowolnym urządzeniu elektrycznym takim jak smartfon, laptop czy tablet. Oczywiście problem pojawi się wtedy, kiedy zapomnimy wydrukować bilet, a telefon rozładuje nam się przed wejściem do pociągu. Wtedy może zostać na nas nałożony mandat, który zdecydowanie przewyższy koszt samego biletu. Z tego też powodu nie warto ryzykować jazdy na tak zwaną 'gapę’. Im dłużej jedziemy tym prawdopodobieństwo, że nasz bilet zostanie zweryfikowany rośnie, a w większości przypadków będzie ono wynosiło równe 100 procent. 

Nie zwlekaj, podróże pociągiem mają swój klimat który każdy powinien przeżyć na własnej skórze! Tym bardziej jeżeli możesz podróżować bez korków i stresu.