Biletomat – urządzenie, które zrewolucjonizowało podróż koleją

W dzisiejszych czasach klasyczny zakup biletu kolejowego na stacji staje się coraz mniej popularny wśród podróżników, a tradycyjne rozwiązania zastępowane są przez maszyny lub Internet. Niezwykle trafnym pomysłem w ostatnich latach okazały się biletomaty, z których pasażer może skorzystać na dworcu lub nawet w samym pociągu, aby zakupić bilet. Wygodny i łatwy w obsłudze automat biletowy oferuje szereg udogodnień na różnych etapach podróży. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do czytania dalszej części artykułu.

Jak działają biletomaty kolejowe?

Wiele aktualnie produkowanych maszyn, które mają na celu ułatwiać różnego rodzaju czynności, przez przekombinowanie producentów przynoszą odwrotny efekt. Na szczęście w przypadku biletomatów postawiono na uniwersalność i łatwość obsługi – tak, aby korzystanie z nich nie sprawiało problemów ludziom starszym lub obcojęzycznym. Aby zakupić bilet za pomocą automatu, należy wybrać rodzaj i ilość biletów na ekranie dotykowym, a następnie wybrać rodzaj płatności. Po zaakceptowaniu płatności, wydrukowany bilet wraz z potwierdzeniem znajdzie się w dolnej szalce. Często w biletomatach kolejowych od Polregio można zakupić tylko jednorazowe bilety pojazdowe, które upoważniają do jednego przejazdu tylko i wyłącznie pojazdem, w którym zostały kupione – takich biletów nie trzeba kasować.

Sprawna podróż koleją

Wprowadzenie automatów biletowych do użytku, niesie za sobą wiele korzyści — zarówno dla pasażerów, jak i pracowników kolei. Jedną z największych zalet jest fakt, iż pasażerowie nie muszą długoterminowo planować zakupu biletu, aby np. zdążyć przed zamknięciem kasy lub kupić bilet w dniu świątecznym, ponieważ biletomaty dostępne są całodobowo, w każdy dzień w roku. Oczywiście rozwiązanie to ułatwia także płatność, ponieważ w automatach można płacić gotówką, kartą, a nawet BLIKIEM. Oprócz tego te urządzenia sprawiają, że nie ma tak długich kolejek przy kasach – co znacznie usprawnia funkcjonowanie dworców. Istnieją również udogodnienie dla osób z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi i wzrokowymi.

Jak bezpiecznie korzystać z biletomatów?

Wśród wielu zalet i udogodnień, które biletomaty oferują pasażerom, należy zwrócić uwagę na pewien często lekceważony aspekt. Automaty biletowe dostępne są w sferze publicznej, co sprawia, że każdy ma do nich dostęp. Urządzenia pokryte są różnego rodzaju zarazkami, przez co podczas korzystania z nich, należy stosować pewne środki bezpieczeństwa.

Rękawiczki bądź płyn do dezynfekcji

Aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, zaleca się przemywanie rąk płynem do dezynfekcji po zakupie biletów. Inną opcją jest stosowanie jednorazowych rękawiczek, podczas dokonywania transakcji, dzięki czemu nie ma się bezpośredniego kontaktu z urządzeniem.

Transakcje bezgotówkowe

Wiadomym faktem jest, że w dzisiejszych czasach, jednym z głównych przenośników zarazków, są przekazywane z ręki do ręki pieniądze. Aby jak najbardziej unikać bakterii, zaleca się płatności kartą, lub przez mobilną aplikację bankową. Takie rodzaje płatności są najbezpieczniejsze i w żaden sposób nie narażają pasażerów.