Białowieża – miejsce, którego nie trzeba reklamować

Białowieża i Białowieski Park Narodowy to takie miejsca na mapie Polski, o których słyszał każdy z nas już w przedszkolu. Jest to wyjątkowy obszar Podlasia, do którego warto przyjechać nie tylko raz z wycieczką szkolną we wczesnej młodości, ale należy tu wracać jak najczęściej.

Bardzo atrakcyjnym miejscem jest Białowieski Parki Narodowy również dla turystów podróżujących na rowerach. Białowieża stanowi punkt wyjściowy najdłuższego znakowanego szlaku rowerowego na Podlasiu – Podlaskiego Szlaku Bocianiego liczącego aż 412,5 kilometrów! Poruszając się tym szlakiem, już po zwiedzeniu Białowieży i okolicy, możemy poznawać inne ciekawe miejsca na Podlasiu, a jest ich naprawdę niemało.

Czym zachwyci nas Białowieża i otaczający ją Białowieski Parki Narodowy? Przede wszystkim oczywiście dziką, nieujarzmioną przyrodą. Znajdziemy tu liczne ścieżki edukacyjne, wędrując którymi będziemy mogli podziwiać białowieską faunę i florę naprawdę z bardzo bliska. Ścieżki te to między innymi Krajobrazy Puszczy, Żebra Żubra, Drzewa Puszczy, Miejsce Mocy, Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich. Będziemy mogli zwiedzić również Muzeum Przyrodniczo – Leśne, a tajże zobaczyć Obszar Ochronny Orłówka, Obręb Ochronny Hwoźna i wreszcie produkt eksportowy Białowieży, czyli Rezerwat Pokazowy Żubrów, gdzie te piękne, majestatyczne zwierzęta pokażą się nam w całej okazałości.

W samej Białowieży możemy również zobaczyć takie zabytki, jak Cerkiew pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy z lat 1889-1894 oraz Cerkiew cmentarną pw. Św. Cyryla i Metodego z 1873r., a także Kościół pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus z lat 1927-1935. Warty odwiedzenia jest również dworzec Białowieża Towarowa (obecnie mieści się w nim restauracja) i drewniany carski dwór myśliwski z 1845r. (dziś to Ośrodek Edukacji Przyrodniczej BPN).