Asekuracja podczas wspinaczki górskiej

Wspinaczka górska to coraz popularniejsza dyscyplina sportowa – co można zauważyć z roku na rok. Jest coraz większa liczba osób, która uznaje, że chce spróbować. Należy jednak wiedzieć, że jest to dyscyplina, która wymaga zakupu dobrego sprzętu. Część z nich będzie odpowiedzialna za zabezpieczenie, dzięki czemu będzie można pomyśleć o powrocie na trasy wspinaczkowe.

Trasa via ferrata

Osoby, które są zainteresowane powinny wiedzieć, czym są trasy typu via ferata. Potem można przejść do wspomnianych zabezpieczeń. Otóż Via ferrata to „szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym, wyposażony dla celów autoasekuracji w linę stalową. W języku polskim czasami określana jako żelazna perć”. Jak więc łatwo wywnioskować, są to specjalnie przygotowane miejsca, gdzie można oddawać się swojej ulubionej dyscyplinie. Coraz więcej takich tras pojawia się w Europie, m.in. we Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Słowenii, a nawet w Hiszpanii. W Polsce nie ma ich tak dużo, ale w niektórych miejscach można je spotkać.

To właśnie na takie via ferrata należy mieć ze sobą kask na głowę a także lonże wspinaczkowe. Kaski znane są wszystkim. Czas na to, aby przyjrzeć się temu drugiemu elementowi.

Element zapewniający bezpieczeństwo

Lonża wspinaczkowa to element zapewniający bezpieczeństwo, którego głównym zadaniem jest zatrzymanie ciała w locie, jeżeli wspinacz odpadnie od ściany. Drugiem zadaniem takiej niepozornie wyglądającej liny, jest zamortyzowanie ewentualnego upadku. Szarpnięcie liny może spowodować uraz kręgosłupa. Lonża ma za zadanie zamortyzować to szarpnięcie, dzięki czemu nie dojdzie do bolesnych uszkodzeń, które mogłyby mieć dalsze konsekwencje na zdrowiu.

Jeżeli ktoś by powiedział, że lonża jest takim pasem bezpieczeństwa, właściwie nie popełni błędu. Takie jest bowiem główne jej zadanie – bezpieczeństwo. Chociaż, nie składa się ona z wielu elementów. Lonża wspinaczkowa to nic innego, jak karabinki, ramiona lonży, absorber energii i pętla do mocowania. Niepozorne, ale bardzo solidne akcesorium.