Membranowe spodnie narciarskie – jak wybrać odpowiednie?

Miłośnicy gór i sportów zimowych korzystają ze spodni mebranowych. Istnieje wiele modeli, które dostosowane są do wymagań, jakie stawiają przed nami wycieczki górskie czy zjazd na nartach. Czym one się różnią? Jak wybrać idealne, nieprzemakalne spodnie na narty?

Ciepłe spodnie

Membrana to rozwiązanie, które stosuje się w odzieży, takiej jak np.: spodnie narciarskie. Jest to rodzaj powłoki, za pomocą której strój „oddycha”. Stanowi ochronę przed wodą, jednocześnie przepuszczając parę wodną, pozwalając na ochładzanie się organizmu.

Jak rozpoznać, czy dana membrana jest odpowiednia? Przede wszystkim należy spojrzeć na wodoodporność. Nie powinna byc ona niższa niż 10 000 mm wody. Oprócz tego ważna jest oddychalność. Istnieją dwie metody jej przedstawienia. Są to współczynniki g H2O/m2 (im wyższy, tym lepiej) oraz współczynnik oporu parowania RET (tutaj dla odmiany – im niższy, tym lepszy).

spodnie narciarskie

Warto zwrócić uwagę na…

Przy wyborze membranowych spodni narciarskich należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Spodnie takie muszą być w pełni wodoodporne. Oprócz tego powinny być odporne na wszelkie przetarcia i przecięcia oraz chronić przed dostawaniem się śniegu do butów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wewnętrznego fartucha. Dobrze byłoby, gdyby były rozpinane u dołu (ułatwia to operację przy klamrach) oraz regulowane przy pomocy rzepa. Pomaga to w dopasowaniu ich do butów narciarskich. Oczywiście użytkownik powinien czuć się komfortowo, ubierając swoje spodnie.

Turystyka i podróże po Polsce

Turystyka w Polsce kwitnie. Chętniej niż kiedykolwiek wcześniej kierunki polskie wybierają także osoby pochodzące zza granicy. Już wiadomo, że jarmarki świąteczne usytuowane w wielu polskich miastach ściągną do kraju rzesze osób z ościennych państw. Dzieje się tak dlatego, że Polska reklamowana jest przez europejskie i światowe media jako kraj relatywnie bezpieczny. Nie dochodzi tu do zamachów terrorystycznych, przestępczość na tle innych krajów jest niska, a rodacy są tolerancyjni i otwarci.

Mapa turystyczna Polski od polska.travel w okresie przedświątecznym wskazuje wielkie miasta. Na jarmarki świąteczne do Krakowa czy Warszawy przylecą turyści z całej Europy. Gdańsk jak co roku ściągnie swoim jarmarkiem nieprzebrane ilości turystów z krajów skandynawskich. Już wiadomo, że Szczecińki jarmark swoją popularnością dorówna swojemu berlińskiemu konkurentowi. Kwestią kluczową jest właśnie bezpieczeństwo. Brak betonowych barier, wszechobecnych służb i prawdziwa świąteczna atmosfera czyni ze wszystkich regionów Polski przyjazne turystom miejsce.

Podhale i mazury to najchętniej odwiedzane przez turystów zza granicy regiony Polski. Choć mapa turystyczna Polski się na nich nie kończy, to polskie Tatry nie mają sobie równych wśród turystów z kraju. Ich przewagę umacnia to, że turystyka kwitnie tam przez cały rok. Latem i w okresach wiosenno- jesiennych króluje trekking po górach. Zima nie wyklucza co prawda zdobywania szczytów, ale zimą na Podhalu przeważają osoby uprawiające inne sporty. Wielość stoków narciarskich, doskonała baza noclegowa i gastronomiczna czyni z całego regionu miejsce doskonałe dla amatorów narciarstwa.